X
تبلیغات
زولا

زنبور عسل در ایران

زهر زنبور عسل در درمان بیماری MS مؤثر است


براساس یافته‌های پژوهشگران مرکز تکثیر و پرورش جانوران آزمایشگاهی دانشگاه تربیت معلم، زهر زنبور عسل در درمان بیمای MS مؤثر است.


دکتر محمد نبیونی،‌ عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم و مجری طرح با بیان این که نتایج این تحقیق برای ارائه در کنفرانس «طب تکمیلی» در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شده است، خاطرنشان کرد: در اجرای این تحقیق، بیماری MS به موشهای صحرایی نژاد «ویستار» القا شد، سپس تاثیر زهر زنبور عسل روی این موش‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: طی این بررسی، غلافهای میانی اعصاب ملینی با تاثیر زهر زنبور عسل شروع به بازسازی و ترمیم کردند.

دکتر نبیونی خاطرنشان کرد: بیماری MS نوعی اختلال در سیستم عصبی مغز است که در نوع شدید آن منجر به مرگ بیمار می‌شود. در بیماری MS بیمار با تخریب سیستم عصبی روبه رو و منجر به تخریب غلاف‌های میانی اعصاب ملینی می‌شود.

وی گفت: این تحقیق یکی از بخش‌های طرح تحقیقاتی جامع تاثیرات بیولوژیک زهر زنبور عسل است که تاثیر زهر این حشره در درمان بیماری‌های دیگر نیز در دست تحقیق و بررسی است.

گفتنی است این طرح تحقیقاتی توسط ساره رجبی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته سلول تکوینی و با راهنمایی دکتر نبیونی به مدت یک سال در مرکز تکثیر و پرورش جانوران آزمایشگاهی دانشگاه تربیت معلم به نتیجه رسیده است.

مرکز تکثیر و پرورش جانوران آزمایشگاهی اردیبهشت ماه سال گذشته در پردیس دانشگاه تربیت معلم گشایش یافت.