X
تبلیغات
نماشا
رایتل

زنبور عسل در ایران

کاربرد بره موم

کاربرد بره موم بسیار وسیع می باشد ولی در زیر بسیار مختصر توضیح داده می شود.

 

بره موم مصارف فراوانی داشته و تقاضایی زیادی در کشور های چین ، روسیه ، امریکاجنوبی ،  دارد. به طور متوسط می توان از هر کندو  60 گرم  بره موم برداشت نمود البته میتوان با گذاشتن شبکه های مخصوص با سوراخهای 1.5  میلیمتری  بالای قابهای کندو ، زنبور ها را تحریک به آوردن مقدار بیشتری بره موم کرد .

جهت برداشت بره موم بهتر است اوایل روز که هوا خنکتر است انجام شود و نباید برای برداشت آنرا گرم کرد و چنانچه بیشتر از 40 درجه سانتیگراد گرم  شود تعدادی از مواد ضروری آن از بین میرود .

برای درمان التهابهای موجود در دهان ، گلو و یا سر می توان مقداری از بره موم را برای چند ساعت در دهان جوید .

جهت مصرف داخلی می توان ده قطره از محلول الکلی آنرا همراه با یک قاشق عسل مصرف نمود .

جهت درمان سوختگیها ، جوش صورت ، خراشها ، آماس خارش پوست ، تبخال ، دمل ، زگیل ، ضرب دیدگی و دردهایی از این قبیل از مرهم بره موم استفاده می کنیم :

مقداری محلول تصفیه شده الکلی بره موم را با عسل خالص ( فاقد ناخالصی ) بخوبی مخلوط می کنیم سپس به آن مقدار معینی مواد نرم کننده پوست اضافه نموده و کل مواد را خوب هم میزنیم تا مخلوط یک نواخت شود ( که باید در ظرف در بسته و محیط خنک و سرد نگه داری شود )  در پیچ خوردگیها و بریدگیها مقداری از مرهم را روی یک مشمع گذاشته و در محل مورد نظر میچسبانیم ، و برای درمان دیگر موارد ذکر شده مستقیما مایع را روی موضع مالیده و به ملایمت مالش می دهیم .