X
تبلیغات
زولا

زنبور عسل در ایران

خاصیت بره موم

بره موم مصارف فراوانی داشته و تقاضایی زیادی در کشور های چین ، روسیه ، امریکاجنوبی ،  دارد. به طور متوسط می توان از هر کندو  60 گرم  بره موم برداشت نمود البته میتوان با گذاشتن شبکه های مخصوص با سوراخهای 1.5  میلیمتری  بالای قابهای کندو ، زنبور ها را تحریک به آوردن مقدار بیشتری بره موم کرد .

جهت برداشت بره موم بهتر است اوایل روز که هوا خنکتر است انجام شود و نباید برای برداشت آنرا گرم کرد و چنانچه بیشتر از 40 درجه سانتیگراد گرم  شود تعدادی از مواد ضروری آن از بین میرود .

برای درمان التهابهای موجود در دهان ، گلو و یا سر می توان مقداری از بره موم را برای چند ساعت در دهان جوید .

جهت مصرف داخلی می توان ده قطره از محلول الکلی آنرا همراه با یک قاشق عسل مصرف نمود .

جهت درمان سوختگیها ، جوش صورت ، خراشها ، آماس خارش پوست ، تبخال ، دمل ، زگیل ، ضرب دیدگی و دردهایی از این قبیل از مرهم بره موم استفاده می کنیم :

مقداری محلول تصفیه شده الکلی بره موم را با عسل خالص ( فاقد ناخالصی ) بخوبی مخلوط می کنیم سپس به آن مقدار معینی مواد نرم کننده پوست اضافه نموده و کل مواد را خوب هم میزنیم تا مخلوط یک نواخت شود ( که باید در ظرف در بسته و محیط خنک و سرد نگه داری شود )  در پیچ خوردگیها و بریدگیها مقداری از مرهم را روی یک مشمع گذاشته و در محل مورد نظر میچسبانیم ، و برای درمان دیگر موارد ذکر شده مستقیما مایع را روی موضع مالیده و به ملایمت مالش می دهیم .